GYaKran ismételt kérdések

Mennyi idő megtervezni egy családi házat?

Ez egy nagyon szerteágazó kérdés. Az első szempont, amit tisztázni kell, hogy mennyire kell megtervezni a házat. A vázlattervi szakasznál már jól látható a ház végleges formája, körvonalazódik, hogy milyen anyagokat fogunk felhasználni, hova helyezzük a nyílászárókat, valamint hogy milyen méretű szobákat fogunk kialakítani. Ennek időtartama legalább 1 hónap, de ehhez a megrendelőnek is gyorsan kell döntéseket hoznia. A vázlatterv elkészítésére alapvetően 2-3 hónap az ideális időtartam, mert így van idő végig gondolni a különböző megoldásokat. A második lépés az egyszerű bejelentési terv elkészítése – ami elengedhetetlen az építkezés megkezdéséhez –, ez jelenti valójában a kész tervcsomagot. Ennek időtartama általában 4-6 hónap. A terveket még lehet tovább részletezni kiviteli tervekkel és belsőépítészeti tervekkel is, ezek időtartama már nagyon változó, és nem csak mérettől, hanem a szerkezettől és a megrendelői igényektől is függhet.

Csak Budapesten és Szombathelyen dolgoztok, vagy vidéken is vállaltok projekteket?

Budapest és vonzáskörzete, illetve Szombathely és vonzáskörzete a fő tevékenységi helyünk, de az ország teljes területén vállalunk munkát. Készült házunk a Balaton-parton, az Őrségben, és dolgoztunk szegedi projekteken is. Mi úgy gondoljuk, Magyarország nem olyan nagy, hogy ne tudjunk elmenni bárhová, ha erre igény van.

Mit kell hoznom, ha szeretném megterveztetni a házamat?

Az első konzultációra nem kell semmit sem hozni, de ha szorgalmas vagy, akkor nagy segítség az alábbi felsorolás: tulajdoni lap vagy helyrajzi szám, esetleg térképmásolat, meglévő épületnél az eredeti állapotról készült alaprajz, társasházi lakásnál SZMSZ, vagy éppen egy rövid lista a tervezett helyiségekről és méretükről. Ha az első találkozóra még nem készülsz ezekkel, az sem gond. A tervezéshez szükséges dokumentumokat később közösen összeállítjuk, mert ezek minden esetben részei a szerződés mellékletének.

Mi van, ha nincs konkrét elképzelésem? Tudtok segíteni ötletekkel?

Tudunk, sőt ez a munkánk. Segítünk megírni a tervezési programot is, ha kell. A koncepcióalkotásnál prezentálunk előképeket, jó megoldásokat – amiből már lehet tovább haladni, illetve építkezni.

Mennyibe kerül egy egyszerű bejelentési terv, és pontosan mit kapok érte?

Nagyon nehéz erre pontos választ adni, mert rengeteg minden befolyásolja a terv végső árát. De megpróbálok például hozni egy átlagos épületet, amelyből látszik, hogy milyen költségekkel kell számolni. Vegyünk példának egy új építésű családi házat, amely lejtős terepen található, a földszintje 110 m², emeleti része 60 m²-es, valamint még egy 30 m²-es fedett beálló is tartozik hozzá. Egy ilyen épület építészeti tervezési díja átlagosan 2 millió Ft. De a tervezési munkánál díjsávokat is figyelembe veszünk, amelyek alapján akár 30%-kal is kedvezőbb lehet a terv ára. Ha viszont extra igényszintre kell tervezni, akkor 50%-os pluszköltséggel kell számolni. Mindent összevetve egy bruttó 185 m²-es épület megtervezése átlagosan 1,3 millió Ft és 3 millió Ft közötti összegbe kerül.

Hogyan történik az árajánlat végső kialakulása?

A megkeresés után viszonylag gyorsan tudunk indikatív árajánlatot küldeni, de a végleges – szerződésben rögzített – árajánlat kialakulása általában több telefonhívást, akár személyes egyeztetést igényel.

Csak építészettel foglalkoztok vagy statikai gépészeti terveket is készítetek?

Nekünk csak építészeti tervezéshez van jogosultságunk, de összeszokott társtervezőkkel dolgozunk, hogy komplett tervcsomagot tudjunk átadni.

Mennyibe kerülnek a társtervezők?

Az egyszerű bejelentési tervhez szükség van gépészeti és elektromos műszaki leírásra is, ennek díját tartalmazza az ajánlatunk. A statikai tervezésre nehéz előre pontos árat mondani, mert ez nagymértékben függ a szerkezettől. Ha maradunk az előző, bruttó 185 m²-es ház példájánál, akkor egyszerű esetben 600.000 Ft, bonyolultabb szerkezeteknél 800.000 Ft, igazán összetett épületszerkezet esetén akár 1,2 millió Ft körüli díjra kell számítani.

Segítetek az engedélyek intézésében is?

Az építkezés megkezdéséhez szükséges engedélyek megszerzése az építészmunka része. Amennyiben egyszerű bejelentési tervet vagy építési engedélyt rendelsz meg tőlünk, akkor ezeket mi szerezzük be a számodra. A koncepcióterv és vázlatterv elkészítése vagy a belsőépítészeti tervezés általában nem tartalmaz engedélyhez kötött munkafolyamatot. Fontos leszögezni azonban, hogy a kivitelezéshez szükséges engedélyek (pl. behajtási engedély, a közművek kiépítéshez szükséges hatósági engedélyek stb.) megszerzése a megrendelő vagy a kivitelező feladata.

Ha egy régi épületet szeretnék felújítani, azt is elvállaljátok?

Ma Magyarországon nem épül elég új lakás vagy családiház ahhoz, hogy az ország ingatlanállománya megfelelő mértékben megújuljon. Ez a megkereséseinken is látszik, így nagyon sok átépítéssel, bővítéssel és felújítással kapcsolatos munkánk van.

Nyílászárót szeretnék cserélni a házamon. Ez engedélyköteles?

Budapesten általában településképi bejelentési eljáráshoz kötött, illetve védett épületek esetében is szükség van valamilyen hatósági egyeztetésre. Ilyenkor is szívesen segítünk a szükséges tervdokumentáció összeállításában.

Cégért és cégfeliratot szeretnék az üzletemhez. Mi a teendő ebben az esetben?

A települések azt is szabályozzák, hogy milyen méretű, színű feliratok helyezhetők el a homlokzatokon. Budapesten sok hasonló munkát csináltunk. Keress minket bizalommal, és segítünk megoldani, hogy olyan cégfeliratod legyen, amelybe nem lehet belekötni.

Mennyire lehet rugalmas a terv? Később módosítható?

Tulajdonképpen lehet később módosítani a terveken, de nem célszerű. Egy terv akkor jó, ha már előre kitaláljuk, hogy pontosan mi és hogyan fog megépülni. Persze ismerjük a gyakorlatot, és pontosan tudjuk, hogy a kivitelezés során rengeteg változás lehet szükséges. Ezt tervkövetés keretein belül tudjuk nyomon követni.

Mi történik, ha nem vagyok elégedett a tervvel?

Sajnos ilyen is előfordul, de ezért építettünk be mérföldköveket a tervezési folyamatba. Így már viszonylag hamar látszik, ha rossz az irány vagy valamin szükséges változtatni. A különböző mérföldköveken csak akkor lépünk tovább, ha a megrendelő azt írásban megerősíti, így megelőzhető, hogy olyat tervezzünk, amivel a tulajdonos nem elégedett.

Milyen energiahatékony megoldásokat ajánlotok egy új ház építéséhez?

Az energiahatékonyság mindenkinek mást jelent. Van, aki passzívházban gondolkozik, van, aki aktív épületgépészeti rendszereket – napelemeket, napkollektorokat – építene be, és van, akinek elegendő, ha az épület megfelel a hatályos jogszabályoknak. Mi a házainkat mindig igyekszünk a megrendelő igényszintjéhez igazítani.

Csak modern stílusban terveztek, vagy más stílusokat is vállaltok?

Alapvetően nem egy stílusban dolgozunk, hanem mindig a környezethez alakítjuk a terveinket. A hely hangulata, kisugárzása, történelme mindig segít minket meghatározni, hogy milyen épület illeszkedhet oda a lehető legjobban. Követjük a magyar kortárs építészetet, de a skandináv formavilág és a szigorú németes rendszer is nagyon közel áll hozzánk, de mediterránra jellemző sokszínűséget is kedveljük, ezért ezek a stílusok általában ilyen-olyan módon visszaköszönnek a házainkon.

Tudtok olyan kivitelezőt ajánlani, aki pontosan a terveitek alapján dolgozik?

Igen, sok kivitelezőt ismerünk és szívesen segítünk kiválasztani a megfelelő csapatot az építkezéshez. A kivitelezés lebonyolításában is szívesen segítünk. Bekérjük, véleményezzük, és optimalizáljuk az ajánlatokat, hogy ne költs feleslegesen pénzt olyanra, amire nincs szükséged. Ezt mi tervkövetésnek nevezzük, amelyre külön szolgáltatást hoztunk létre. A részletekkel kapcsolatban itt tájékozódhatsz: TERVKÖVETÉS

Hogy zajlik az első találkozó? Mit kell vinnem?

Ha tudod az ingatlanod pontos címét, a többit már megoldjuk. De nagy segítség, ha helyrajziszámot vagy térképmásolatot hozol magaddal, valamint egy rövid listát arról, hogy mekkora helyiségeket szeretnél.

Készítetek 3D látványtervet is, hogy el tudjam képzelni a végeredményt?

A tervezéshez mindig használunk 3D tömegmodelleket, részletes anyaghelyes építészeti modelleket és szükség esetén valósághű látványtervet is készítünk a házról.

Mi a garancia arra, hogy a terv alapján az építkezés gond nélkül halad?

Az első kérdés, hogy tisztázzuk, hogy milyen tervből indulunk ki. Az egyszerű bejelentési vagy engedélyes tervekből is lehet építkezni, de ilyen esetben sokkal jobban ki vagyunk szolgáltatva a kivitelezőnek, mint ha pontos, részletes és folyamatosan frissülő kiviteli tervből építkeznénk. A gondok további elhárítására tervezői művezetést javasoljuk, amikor a tervező az építkezést a helyszínen – különböző időközönként – ellenőrzi. Ha ennél is többre van szükséged, javasoljuk a tervkövetés nevű szolgáltatásunkat, amelynek keretében a megrendelővel közösen tarjuk kézben a kivitelezés minden apró részletét.

Hogyan segítetek abban, hogy a házam megfeleljen a legfrissebb szabályoknak?

Csak olyan tervet készítünk el, és csak olyan terv kap engedélyt az illetékes hatóságtól, amely megfelel a hatályos jogszabályoknak. Emiatt nem kell aggódni.

Hova építhetek a telkemen belül?

A telekvásárlás során fontos szempont, hogy megvizsgáljuk a telek főbb paramétereit, például az övezeti besorolás, a beépítési módot, a beépítési százalékot, illetve a lehetséges épületmagasságot. Ha telekvásárlás előtt állsz, szívesen segítünk az építési hely meghatározásában, és egy beépítési tanulmány keretében megmutatjuk, milyen házat lehet építeni az adott telekre.

Milyen anyagokat érdemes használni a környezettudatos építkezés során?

A fenntartható építészetben nagyon fontos a természetes, megújuló anyagok használata. A faszerkezetű építkezésnek Ausztriában, Németországban és Nyugat-Európa északi részén fellendülő időszaka van. Ebben az esetben az épület tartószerkezetét különböző faszerkezetből készítik, így nem kell vasbetonvázat vagy téglafalakat készíteni. Több hasonló házunk épült, melyek közül az egyik CLT szerkezetű. Erről itt olvashattok (rövid blogpost a CLT házról, Budapest). Egy másik nagyon környezettudatos házunk az Őrségi nyaraló, ahol a külső és belső burkolat is fából készült.