egyszerű bejelentés vagy építési engedély?
Sokakban felmerül a kérdés mi a különbség az egyszerű bejelentés és az építési engedély között. Melyik építéshez mire is van szükség? Elsőre nem biztos, hogy olyan könnyen eldönthető a kérdés, de megpróbálom összeszedni az alapvető különbségeket.
Egyszerű Bejelentési Eljárás
Legjobb ha onnan közelítjük meg, hogy mikor lehet egyszerű bejelentési eljárással építkezni? Az egyszerű bejelentés egy olyan eljárás, amit a jogalkotó a lakóépületek építésére vezetett be. Az évek során egyre több építési tevékenység került ebbe a kategóriába, amelyeket egyszerű bejelentéssel lehet – vagy kell – megvalósítani. A folyamat az építésjog.hu oldalán nagyon szépen össze van gyűjtve. Akit érdekel itt megtalálja: Egyszerű Bejelentés. Új lakóépületek esetén - pl.: családiház 300 négyzetméterig, meglévő lakóépület bővítése - egyszerű bejelentési eljárást kell lefolytatni, ami tartalmazza a következőt:
Építészet:
Műszaki leírás
Helyszínrajz M = 1:200
Utcakép – nem minden esetben szükséges M = 1:200
Alaprajzok M = 1:100
Metszetek M = 1:100
Homlokzati rajzok M = 1:100
Homlokzati idomtervek (tervezett) M = 1:200
építménymagasság/épületmagasság számítás
Alaprajzi idomtervek (tervezett) M = 1:250
beépítettség számítás
szintterületi mutató számítás
zöldterületi mutató számítás
Tartószerkezet:
Műszaki leírás
Tartószerkezeti terv M = 1:50
Épületgépészet:
Műszaki leírás, energetika, rendszer leírás
Épületvillamosság:
Műszaki leírás
Építési engedélyezeési terv
Röviden úgy lehet összefoglani, hogy akkor van szükség építési engedélyre, ha nem tudjuk egyszerű bejelentési eljárás keretei között megtervezni az épületet. Üdülőépületeknél, középületeknél, társasházaknál és ipari épületeknél építési engedélyezési eljárárst kell lefolytani. A tartalma nagyjából megegyezik az egyszerű bejelentés tartalmával.